مرغ برشته‌ی تند و شیرین با هویج، خرما و پسته

نویسنده:نورا افشین
تاریخ:1ام اسفند 1400
دسته بندی:کارگاه مزه,

اگر به دنبال درست کردن یک شام بدون دردسر هستید، این دستور غذا مخصوص شماست. این مرغ سرخ شده، شامی ساده برای دورهمی و مهمانی است. همه چیز را می‌توانید از یک روز قبل آماده کنید و تنها کاری که در زمان شام باید انجام دهید این است که آن را در فر قرار دهید.

 

مواد مورد نیاز

دستور تهیه

برای ۴ تا ۶ نفر

۱- ابتدا ماریناد را درست کنید. در یک کاسه‌ با اندازه‌ی متوسط، پوست لیمو، آب لیمو، پوست پرتقال، آب پرتقال، روغن زیتون، خردل، عسل، فلفل قرمز، سیر، آویشن و نمک را با هم مخلوط کنید.

۲- مرغ، هویج، پیاز و خرما را در یک کیسه‌ی پلاستیکی بزرگ و قابل بسته شدن قرار دهید. ماریناد را اضافه کنید و آن را ببندید. ماساژ دهید تا مطمئن شوید همه چیز به طور یکنواخت با ماریناد پوشانده شده است. کیسه را روی یک تابه‌ی لبه دار قرار دهید تا در برابر سوراخ شدن حافظت شود و آن را حداقل 6 ساعت یا یک شب در یخچال قرار دهید.

۳- فر را با دمای 425 درجه‌ی فارنهایت گرم کنید و سینی فر را در وسط قرار دهید.

۴- همه‌ی مواد از جمله ماریناد را از داخل کیسه درآورید و به یک تابه‌ی لبه دار منتقل کنید (روی تابه را با فویل نپوشانید). پوست مرغ را به سمت بالا برگردانید. ۴۰ تا ۴۵ دقیقه تفت دهید تا مرغ کمی برشته شود و بپزد، هنگامی که پخت آن به نیمه رسید، هویج ها را هم بزنید تا اطراف لبه‌های تابه نسوزند.

۵- فر را روشن کنید (تابه را در طبقه‌ی وسط بگذارید) و 1 تا 3 دقیقه‌ی دیگر یا تا زمانی که پوست به رنگ قهوه‌ای متمایل به طلایی درآید و ترد شود، بپزید. مراقب باشید چون عسل موجود در ماریناد می‌تواند باعث سوختن سریع پوست شود.

۶- مرغ، هویج، پیاز و خرما را به همراه سس در تابه بریزید. جعفری، پیازچه و مغز پسته را روی آن بپاشید و سرو کنید.

نوش جان!

منبع: سایت onceuponachef