صفحه اصلی

فروشگاه

سبد خرید

۱۰ چیزی که احتمالاً درباره پسته نمی‌دانید

دسته بندی: کتابچه‌ی پسته

تاریخ انتشار: 19 مرداد 1400

زمان مطالعه: 2 دقیقه

نویسنده: نورا افشین

 

پسته فوق العاده ترین آجیل طبیعت است! کدام خوراکی دیگر می‌تواند خوشبختی به ارمغان آورد و روح شما را گرم کند؟ پسته همه کاره است! بیایید در این نوشته، همه کاره بودن این آجیل شگفت انگیز را با ده واقعیت عجیب و غریب اما در عین حال شگفت آور که شاید در مورد پسته نمی دانستید، اثبات کنیم.

۱. پسته‌ ها زمانی به طور انحصاری به عنوان غذای سلطنتی در نظر گرفته می‌شدند!

افسانه‌ها می‌گویند که ملکه سبا اعلام کرد که پسته فقط باید توسط افرادی از خانواده‌ی سلطنتی خورده شود و حتی تصویب کرد که پرورش درخت پسته توسط افراد عادی غیرقانونی است. به گفته‌ی افسانه‌ها، ملکه کل محصول پسته‌ی کشورش را برای خود و بارگاه سلطنتی‌اش برداشت.

۲. انبه فامیل دور پسته است!

انبه و پسته هر دو از خانواده‌ی درختان همیشه سبز هستند. خویشاوند عجیب و غریب دیگر آن‌ها نیز پیچک سمی آمریکایی است. مهمانی‌های خانوادگی آن‌ها قطعا عجیب و غریب خواهند بود!

۳. مردم قبلاً شیره درختان پسته را می‌خوردند!

در طول قرن هفدهم میلادی، درختان پسته در اوکراین به عنوان «درخت شیره» شناخته می‌شدند، زیرا آن‌ها معتقد بودند که خوردن شیره‌ی آن نفس شما را تازه می‌کند. وقتی درخت پسته دارید چه کسی به دهانشویه احتیاج دارد؟!

۴. شنیدن ترک خوردن پوسته‌ پسته نشانه‌ای از شانس خوب است!

در بسیاری از کشورها مانند اسرائیل و روسیه، شنیدن ترک خوردن پسته فال بسیار خوبی در نظرگرفته می‌شد، و به طور خاص در خاورمیانه، این صدا را به عنوان فال یک رابطه‌ی سعادتمند قلمداد می‌کردند. بنابراین طبیعتاً زوجین در زیر درختان پسته با هم ملاقات می‌کردند و منتظر می‌ماندند تا این آجیل‌ها به آن‌ها اطمینان دهند که رابطه‌ی آن‌ها موفقیت آمیز خواهد بود.

۵. مردم هند معتقدند پسته قادر به گرم کردن روح است – به معنای واقعی کلمه!

به دنبال کاهش قبض گرمایشی خود در زمستان امسال هستید؟ پسته می‌تواند پاسخ شما باشد. در هند، در سردترین ماه‌های زمستان، مردم به مصرف پسته که به آن‌ها «مغز گرم» می‌گویند، پناه می‌برند. آن‌ها معتقدند که پسته به معنای واقعی کلمه توانایی گرم کردن درون یک فرد را دارد.

۶. پسته یکی از قدیمی‌ترین درختان گلدار شناخته شده در جهان است!

پسته حدود 9000 سال است که به عنوان میان وعده خورده می‌شود و این واقعیت باعث می‌شود که درخت پسته یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های درخت باقی مانده در جهان باشد.

۷. پسته یکی از دو آجیلی است که در کتاب مقدس نام برده شده است!

تصور می‌شود که پسته یکی از غذاهایی بوده که آدم با خود به زمین آورده است (پیدایش 43:11) و بنابراین در باغ عدن رشد کرده است. تنها آجیل دیگری که در کتاب مقدس نام برده شده است بادام است.

۸. در صورت برداشت ضعیف، پسته می‌تواند کشنده باشد!

پسته‌هایی که به درستی فرآوری یا برداشت نشوند برای مصرف توسط انسان مناسب نیستند.

آفلاتوکسین، ماده‌ی شیمیایی که می‌تواند باعث ایجاد کپک سرطانی شود، در برخی از پسته‌ها پیدا شده و منجر به شیوع بیماری در برخی از مناطق جهان شده است. بعضی اوقات، اگر خیلی زود برداشت نشوند، این پسته‌ها می توانند کشنده باشند.

۹. پسته قرمز رنگ یک ترفند فروش است!

یک درس تاریخ سریع – تا دهه 1980، پسته‌ها را قرمز روشن رنگ می‌زدند – کاری که فروشندگان پسته‌ی ایالات متحده برای افزایش جذابیت آن‌ها انجام می‌دادند.

روش‌های برداشت سنتی در خارج از این کشور، پوسته‌های پسته را لکه دار به نظر می‌رساند – که برای مصرف کننده‌ی آمریکایی چندان پسندیده نیست. بنابراین پسته تا حدود 30 سال پیش با رنگ قرمز پوشانده می‌شد تا ظاهر لکه دار آن پنهان شود.

۱۰. در سال 2014، ترکیه برنامه خود را برای سوخت رسانی کامل به یک شهر با استفاده از پوست پسته آغاز كرد!

با آن همه پوست باقی مانده‌ی پسته چه می‌کنید؟ ترکیه ایده‌ای جالب دارد. در سال 2014، این کشور برنامه‌هایی را برای شروع اولین شهر بوم گردی که تماماً از پوسته پسته تغذیه می‌کند اعلام کرد.

پوسته‌ها پخته می‌شوند و گازهای تولید شده (عمدتاً گاز متان) شهر را تأمین می‌کنند. برنامه‌ها هنوز در دست اقدام هستند تا مشخص شود آیا این طرح قابل قبول است یا خیر.